Co potřebujeme ke hře


   Zde si popíšeme základní věci, které člověk potřebuje ke hraní ping pongu, tj. stůl, síťku, pálku a míček.


Stůl


stůl   Stůl má předepsané rozměry 152x274 cm a vysoký má být 76 cm. Stůl může být v místnosti instalován napevno, jak tomu bývá ve stálých hernách, častěji jsou ale hrací místnosti víceúčelové a je třeba stoly skládat a znovu stavět. Proto byli vyvinuty stoly se skládací konstrukcí a navíc opatřeny kolečky pro snažší manipulaci. Hrací plocha stolu bývá dřevěnná, většinou lisovaná z více vrstev dýh. Dřevo by při výrobě mělo pořádně proschnout, aby se po montáži nekroutilo. Důležitým faktorem je stejnoměrnost odrazu míčku od hrací plochy po celé ploše stolu. Stoly špičkové kvality jsou opatřeny schvalovací značkou ITTF a mohou být použity i pro soutěže nejvyšší úrovně.


Síťka


síťka   Síťka má výšku 15,25 cm a o stejnou míru přesahuje stůl na obou stranách. Její oka mají být dostatečně hustá, pletení pevné, páska ohraničující síťku nahoře napnutá, aby požadovaná výška 15,25 cm byla zachována pocelé délce síťky. Většinou jsou stůl i síťky barvy zelené, na ploše stolu jsou bíle vyznačeny střední dělící čára pro čtyřhru a postranní a koncová čára pro zvýraznění obvodu stolu. V poslední době se objevuje i modré a černé provedení.


Míček


míček   Míček pro stolní tenis je vyroben z celuloidu, základním požadavkem na jeho vlastnosti je kulatost blížící se ideálu (šišatý míček má nepravidlený odskok), shodná tvrdost po celém povrchu a stejnoměrný odskok při testovacím spuštění na stůl z předepsané výšky. Míček bývá barvy bílé nebo oranžové. Dlouhá léta byl používán míček o průměru 38 mm, Kongres ITTF s platností od 1.9. 2001 stanovil povinnost používat při soutěžích míček o průměru 40 mm. Tato napohled nepatrná změna přinesla do stolního tenisu revoluci. Míček létá pomaleji, nelze mu udělit tak vysoké rotace, jak tom ubylo v minulosti. To by mělo vést k delším úderovým výměnám, lepší viditelnosti míčku pro oko diváka, k zatraktivnění hry. Od stejného dne platí i počítání setů do 11 bodů.


Pálka


pálka   Pálka na ping pong je dřevěnná, může mít libovolnou velikost a tvar, obvykle se skládá z několika dýh, z nichž ta střední má za úkol vytvářet pocit kontroly míčku, vnější vrstvy pak plní funkci odrazovou. Potahy na pálce jsou v současnosti nejčastěji složeny z houbového podkladu a horního gumového desénu, který je do houby zalisován. Pokud má horní gumová vrstva vroubky směrem dovnitř hovoříme o softovém potahu, pokud tyto vroubky směřují nahoru, jedná se o potah sendvičový. Podkladová houba může mít různou tloušťku, nebo může být na pálce jen gumový dezén, vroubky jsou různé výšky, tloušťky a rozdílné měkkosti, podle toho, k jakému hernímu pojetí je ten který potah určen. Celková tloušťka potahu na jedné straně pálky nesmí přesáhnout 4 mm.

© Ping-pong.xf.cz™ 2008 Všechna práva vyhrazena. | Vytvořeno pomocí | HTML 4.01 | a | CSS 2.0 | webmaster